Premis Casal Bernat i Baldoví 2017

PREMIS CASAL BERNAT I BALDOVÍ 2017

Analisats els llibrets, estudiada la documentació aportada, visitades les falles inscrites en el concurs, reunits els jurats de les diferents categories, se comunica que les comissions guanyadores dels Premis Bernat i Baldoví 2017 són les següents:

PREMI ALMODÍ A L’ESCENA REIVINDICATIVA VALENCIANA


“Pantomima financera”, de Vicent Martinez Aparici per a la falla Sant Vicent – Periodiste Azzati

PREMI GARROFA A LA CRÍTICA


1. Regne de Valéncia – Duc de Calàbria
2. Santiago Rusiñol – Comte Lumiares
3. Fra Pere Vives – Bilbao – Maximilià Thous

PREMI GARROFA INFANTIL A LA CRÍTICA


1. Poeta Asins – Alegret – Puçol (Els Jovenils)
2. Molinell – Alboraya
3. Passeig de l’Albereda – Avinguda de França

PREMI EL MÒLE A L’ARTÍCUL D’INVESTIGACIÓ EN EL LLIBRET


1. El Charco (Catarroja). “Ferrando II, l’últim Trastàmara”, de Joan Romero i Moya
2. L’Albufera (Catarroja). “L’història del tebeo valencià”, d’Ampar Orellano.
3. Ex-Aequo per a les comissions: Santa Maria Micaela – Martí L’Humà. “Orígens del cine valencià”, de Josep Ynat i Marqués.
Mare de Deu de la Cabeça – Jose Maria Mortes Lerma. “La seda en Valéncia”, de Maximino Gómez i Emilia Bertolín.

Mencions especials a les comissions Plaça Espanya, Francesc Climent – Uruguai – Marqués de Bellet i Regne de Valéncia – Ciscar

PREMI RENAIXENÇA A L’US DE LA LLENGUA VALENCIANA DURANT L’EIXERCICI FALLER


Premi Renaixença: L’Albufera (Catarroja)
Accèssit premi Renaixença: Pl. Verge de Lepanto (Castellar)

PREMI A LA MILLOR DICCIÓ EN EL CONCURS DE TEATRE EN LLENGUA VALENCIANA


Santa Maria Micaela – Martí L’Humà, grup infantil, per la representació de l’obra “Atra de princeses”.

DISTINCIÓ PURNA A L’US DE LA LLENGUA VALENCIANA EN EL LLIBRET


Azcàrraga – Ferran el Catòlic
Bisbe Jaume Pérez – Lluís Oliag
El Charco (Catarroja)
El Rabal (Catarroja)
Ferran el Catòlic – Àngel Guimerà
Fra Pere Vives – Bilbao – Maximilià Thous
Francesc Climent – Uruguai – Marqués de Bellet
Garcia Morato – Yecla
Guillem de Castro – Triador
Guillem Sorolla – Recaredo
Humaniste Mariner – Manuel Simó
Illes Canàries – Trafalgar
Joaquín Costa – Comte d’Altea
L’Albufera (Catarroja)
L’Amistat (Alfafar)
Lo Rat Penat
Mare de Deu de la Cabeça – José María Mortes Lerma
Palleter – Erudit Orellana
Pare Santonja – Cardenal Benlloch (Mislata)
Pere Cabanes – Comte Lumiares
Plaça Espanya
Regne de Valéncia – Ciscar
Regne de Valéncia – Duc de Calàbria
Rei Jaume I (Catarroja)
Rubén Darío – Fra Lluís Colomer
Salamanca – Comte d’Altea
Sant Rafael – Antón Martín
Santa Maria Micaela – Martí L’Humà
Santiago Rusiñol – Comte Lumiares
Verge de Lepanto (Castellar)

Les distincions Flama se faran públiques quan concloguen les visites a totes les falles de la ciutat.

El Casal Bernat i Baldoví agraïx l’esforç de totes i cada una de les comissions participants, en una felicitació especial per a les guanyadores d’una edició que ha contat en un nou récort de participació, lo que ha supost un notable aument de la competència en les diferents categories.


Leave a Reply

Your email address will not be published.